Кои течности ќе ви помогнат побрзо да ослабете?

Loading...

Нема овде да полемизираме за влијанијата кои ги имаат билните чаеви на човековото здравје. Туку ви претставуваме неколку чаеви кои може да ги подготвите веќе следното утро и да ги пиете по цел ден, ладни, наместо преработени пијалаци.Чај од анасон
Среќен е оној кој го сака ароматичниот вкус на анасонот затоа што овој чај може да го пие колку сака, а чајот е вкусен, благ и пријатен дури и кога не е засладен. Не само што ја гаси жедта, туку и ќе ве прочисти, благотворен е ако патите од надуеност, гасови и грчеви. Некои експерти тврдат дека од него „мириса целото тело“. Зрната од анасон се варат неколку минути, а смеат да го пијат и мали деца. Овој чај смирува, а кому денес тоа не му е потребно…
Компот од јаболка
Почнува сезоната на јаболката и се полесно е да се најдат домашни, кои не се прскани и во нивната кора остануваат и се кријат многу витамини. Исецкајте ги јаболката на поголеми парчиња, секако заедно со кората и малку проварете ги, а колку подолго овој сладок компот одстои, сокот ќе биде природно поблаг. Малку мед и лимон и во овој сок може да уживате цел ден – вашиот дух и вашето тело ќе ви бидат благодарни. Истото може да го направите со сливи, круши, малини…
Повеќе на najadise.mkЧај од анасон
Среќен е оној кој го сака ароматичниот вкус на анасонот затоа што овој чај може да го пие колку сака, а чајо

loading...
Loading...