Крузер остана без погон среде Мексиканскиот залив, патниците се тепаат за храна

Loading...

Луксузниот брод „Карнивал Триумф“ остана во неделата без погон среде Мексиканскиот залив по пожарот во делот кај моторите.Светските медиуми јавуваат дека ситуацијата на бродот е драматична откако снемало струја, а веќе некое време не работат тушевите, тоалетите и клима уредите. Патниците по четири часа чекаат во редици за храна, а избувнаа и првите тепачки за храна.Описите на сведоците од бродот се крајно драматични: патниците спијат на палубата бидејќи во кабините е неиздржливо, водата истекува од запуштените санитарни чворови, теписите во кабините се натопени со урина, а фекалии се излеваат по ѕидовите, пишува „Јутарњи лист“.Бродот „Карнивал Леџенд“, кој припаѓа на истата компанија, дојде на помош на „Триумф“, но таа се сведува само на достава на храна и залихи со помош на чамците за спасување.Шефот на „Карнивал круз лајнс“ Џери Кејхил вети дека парите ќе им бидат вратени на сите патници на „Триумф“, вклучувајќи ги и сите купувања што ги направиле на бродот, со исклучок на сувенирниците и казиното.Патниците ќе добијат и ваучер за следно патување во вредност на пропаднатото патување.Истата компанија е сопственик и на насуканиот брод „Коста Конкордија“.
МакфаксЛуксузниот брод „Карнивал Триумф“ остана во

loading...
Loading...