Леден бран од портокалова фаза во Македонија

Loading...

 Студен бран од портокалова фаза денеска ќе ја зафати целата држава. Утринските температури ќе се движат од -17 до -9 степени, а дневните од -4 до 2 степена. Во Скопје ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се симне до минус 15-тиот степен, а дневната ќе се искачи само до -2 степена.
Во текот на ноќта, почнувајќи од запад, ќе има врнежи од снег, кои до петок претпладне на некои пониски места ќе поминат во дожд, а локално ќе има и појава на замрзнат дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.
За време на викендот се уште ќе има слаб локален дожд, но ќе настапи значително затоплување што ќе услови нагло топење на снежната покривка.   Во Скопје ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се симне до

loading...
Loading...