Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важи проблеми!

Бибер, сол и  лимон- совршена комбинација во  салата, зарем не? А дали сте занеле  дека оваа комбинација е лековита?Еве што  се лечи оваа комбинација:
Болно грло
Ослободете се од болката во грлото така што  во чаша топла вода ќе измешате една  лажичка сок од лимон, половина лажичка црн бибер и  лажичка морска сол. Правете гаргара неколку пати  дневно и простете се од болното грло!
Слабеење
Направете микс од ¼ лажица црн бибер, две лажици  лимонов сок и  една лажичка мед. Убаво промешајте  во чаша топла вода и пијте  го  напитокот секое утро за да го  забрзате метаболизмот
Забоболка
Измешајте половина лажица мелен бибер и половина лажица масло од каранфилче и ставете ја смесата на болниот заб.
Мачнина
Вознемирениот стомак се лечи со  црн бибер, а мачнината со лимон. Затоа помешајте по една лажица лимонов сок и  бибер во топла вода. Пијте полека додека не почувствувате  дека мачнината поминала.Еве што  се лечи оваа комбинација:
Болно грло
Ослободете се од болката во грлото така што  во чаша топла

Пронајдете не на следниве мрежи: