Лино Червар: Повеќе гледав на играчите, отколку на себе

Тренерот на Металург Лично Червар во изјава за хрватските медиуми вели дека отсекогаш максимално се залагал за доброто на играчите и дека е шокиран од ракометарите кои го нападнаа.- Бев шокиран и во тие околности не можев да зборувам. Обвинет сум дека ги гледам своите интереси, а јас како тренер правев сѐ играчите да ги добијат заработените пари. Повеќе гледав на нив отколку на себе. Мене ме нападнаа дека ги гледам само своите интереси, а јас година и пол не сум земал плата и продолжив да работам за доброто на клубот, вели Червар.
Хрватскиот стратег додава дека ова ќе остави силна трага која никогаш нема да зарасне.
– Со овој клуб освоив пет трофеи и сме меѓу осумте најдобри клубови во Европа. Се прашувам само како сето тоа сме го направиле ако јас продавав натпревар, рече Червар за „Јутарњи лист“.- Бев шокиран и во тие околности не можев да зборувам. Обвинет сум дека ги гледам своите интереси, а јас како тренер правев сѐ играчите да ги добиј

Пронајдете не на следниве мрежи: