Мајка на 11 деца два пати го победи ракот, а почина од рацете на терорист во Орландо

Мајка на 11 деца, 49-годишната Бренда Ли Маркез Мекул, била во можност да го победи ракот два пати, но починала во рацете на терорист кога пукал во геј клуб во американскиот град Орландо, пренесе Си-Ен-Ен телевизија.Мекул се бореше со рак на дојка и рак на коските и двапати беше во можност да ја порази болеста. Во саботата, таа отишла во геј клуб Пулс, заедно со еден од нејзините синови. Во клубот починала од два куршума, поставувајќи се во заштита на нејзиниот син Исаија Хендерсон (21). Нејзиниот син преживеал.
Со оглед на тоа што била самохрана мајка, еден од нејзините синови почнал со собирање средства за помош на семејството на платформата GoFundMe.
Неколку часа пред трагедијата, Мекул објавила на Фејсбук видео запис, кој покажува како луѓето танцуваат на латино музика на подиумот на клубот.

Четириесет и девет лица загинаа, а 53 се повредени како резултат на една од најголемите масовни егзекуции на граѓаните во историјата на САД, што се случи во геј клубот „Пулс“ во Орландо во неделата.
Осомничениот Омар Матин, според информациите на ФБИ, се јавил на бројот за итни случаи и ја искажал неговата омраза кон Русија и САД, истакнувајќи дека се бори за терористичката група Исламска држава.
По три часа ќор-сокак, тој беше елиминиран од страна на полицијата. Американскиот претседател Барак Обама го опиша инцидентот како терористички акт и чин на омраза.Мекул се бореше со рак на дојка и рак на коските и двапати беше во можност да ја порази болеста. Во саботата, таа отишла во геј клуб Пулс, заедно с

Пронајдете не на следниве мрежи: