Мајкл Фелпс сруши древен рекорд

Американскиот пливач Мајкл Фелпс, на ЛОИ 2016 во Рио де Жанеиро сруши древен рекорд, поставен од Леонид од Родос.Според преданијата, грчкиот атлетичар учествувал на четири олимпијади во периодот 164 – 152 година пред новата ера.
Специјализиран во трката, тој освоил 12 титули во индивидуални натпреварувања и е сметан за најтрофејниот олимпиец во историјата.
Трофеите на Фелпс веќе се 13 со денешниот успех на 200 метри во комбинирано пливање.
Фелпс има 22 златни медали од Олимписките игри.Според преданијата, грчкиот атлетичар учествувал на четири олимпијади во периодот 164 – 152 година пред новата ера.
Специјализиран во тркат

Пронајдете не на следниве мрежи: