Македонија се пласираше на Светското првенство

Македонија се пласираше на Светското првенствоМакедонија ќе биде дел од Светското Првенство за младинцки што следното лето ќе се игра во Алжир, откако нашиот млади ракометари славеа убедливо во последниот дуел со Турција (39-19). Пред мечот можеби превисоки делуваа оние 19 гола со кои мораше да се слави за да се стигне до мундијалски билет, но избраниците на Илија Темелковски одговорија на предизвикот, со извонредниот Шилегов во првото полувреме и беспрекорната одбрана на чело со голманот Даниловски во вториот дел стигнувајќи до преубедлива победа што значи и пласман на мундијалот, прв за една македонската младинска репрезентација на светските првенства во оваа возрасна граница.Македонија ќе биде дел од Светското Првенство за младинцки што следното лето ќе се игра во Алжир, откако нашиот млади ракометари славеа убедливо во

Пронајдете не на следниве мрежи: