Македонија со пораз се враќа од Валенсија

Македонија го одигра првиот меч од квалификацискиот циклус за пласман на Европското Првенство во Франција 2016-та, откако во првото коло од квалификациската група „Ц“ гостуваше на актуелниот европски првак Шпанија во Валенсија.Избраниците на Ѓуровски забележаа пораз од 5-1 од големиот фаворит, кој на полувремето од мечот во Валенсија имаше водство од 3-1.
Нашите сениори мошне добро го почнаа мечот, по еден прекин, Агим Ибраими се закани кон голот на шпанците, но неговиот одличен удар од 30-тина мести од слободен удар беше со крајни напори одбранет од голманот на Шпанија, Икер Касиљас.
Шпанија возврати преку Фабрегас, кој во 9-тата минута од мечот при една изгледна прилика упати сериозна закана кон голот на Пачовски и за малку беше непрецизен.
Уште во раната фаза од мечот, по 14-тата минута пенал за Шпанија. Една на изглед не-опасна ситуација во казнениот простор на Македонија, Мојсов отиде со прекршок во дуелот со Силва при што грчкиот арбитар со право покажа на белата точка.
Повеќе на: sport365.mkИзбраниците на Ѓуровски забележаа пораз од 5-1 од големиот фаворит, кој на полувремето од мечот во Валенсија имаше водство од 3-1.
Нашите с

Пронајдете не на следниве мрежи: