Македонските кошаркари победници на „Беко Суперкуп“

Македонските кошаркари победија на германскиот „Беко Суперкуп“. Македонија успеа да ја победи репрезентацијата на БиХ и да го освои првото место на пријателскиот куп кој се одржува во Германија.
Во првата четвртина Македонија не започна во најдобро светло, а негативата во стартот беше 9:3.  Веќе во продолжение, предводени од ефикасните Војдан и Дамјан Стојановски во нападот и Тодор Гечевски, кој беше одличен во одбраната успејавме да направиме пресврт на пауза да заминеме со +5 поени предност (15:20).
Во вториот дел, ефикасноста во нападот се намали на моменти и немавме добра одбрана што резултираше со топење на нашето водство од страна на босанските кошаркари кои успеаја, на полувремето да извлечат реми (41:41). 
Третата четвртина за нас, беше најкатастрофалната на овој натпревар. Немавме ефикасен напад, немавме добра одбрана и воедно, немавме лек за Дедовиќ и Телетовиќ и добивме она што го заслуживме – загубена четвртина со 10 поени разлика (29:19).
Во овој натпревар најефикасен македонски кошаркар беше Ѓорѓи Чековски, кој успеа да постигне дури 33 поена, а по него е Владо Илиевски кој постигна 20 поени. Зад него е Војдан Стојановски со 12 поени. 
Кај Босанците, најефикасни беа Телетовиќ со 21 поен и Дедовиќ со 18.
 
Со ваква игра македонските кошаркари покажаа дека се подготвени за престојното Европско првенство во кошарка кое ќе се одржи во Словенија од 4-ти септември. Македонија успеа да ја победи репрезентацијата на БиХ и да го освои првото место на пријателскиот куп кој се одржува во Германија.
Во

Пронајдете не на следниве мрежи: