Македонското знаме се вееше на Универзијадата во Гванжу, Кина

Македонија ќе биде дел од Универзитетските игри кои овој месец ќе се одржат во Гванжу, Кина.Вчера свечено беа отворени Игрите, каде се вееше и македонското знаме. Веднаш на првиот ден убави вести од нашите спортисти.
Имено, македонскиот знаменосец на свеченото отворање на 28. Универзитетски игри, пливачот Горазд Чепишевски постави државен рекорд. Тој патеката 100 метри грбно ја исплива со време од 59,72 секунди и заврши на 36-тото место во конкуренција на 48 натпреварувачи.
Мартин Стефановски настапи на 50 метри пеперутка и го освои 48-то место во конкуренција на 63 натпреварувачи.
Двајцата македонски пливачи до крајот на Универзијадата ќе настапат во дисциплините 50 и 20 метри грбно и 50 метри слободно.
На Универзијадата под македонското знаме ќе настапи сплиќанкатаПетра Матијашевиќ во таеквондо.Вчера свечено беа отворени Игрите, каде се вееше и македонското знаме. Веднаш на првиот ден убави вести од нашите спортисти.
Имено, македон

Пронајдете не на следниве мрежи: