Меј склучила договор со северноирските унионисти за формирање влада

Тереза Меј склучила договор со северноирските унионисти со што ќе формира нова влада, пишува Гардијан, повикувајќи се на извори од конзервативната партија.Меј изјави дека ќе ја формира новата влада и ја реафирмираше својата заложба за излез на Велика Британија од Европската Унија.
Таа се заложи дека ќе изгради држава во која никој нема да биде оставен позади.
-Време е да почнеме да работиме, изјави Меј.
Претседателката на Конзервативната партија побара од кралицата Елизабета Втора да и го довери мандатот за формирање нова влада.Меј изјави дека ќе ја формира новата влада и ја реафирмираше својата заложба за излез на Велика Британија од Европската Унија.
Таа се залож

Пронајдете не на следниве мрежи: