Меси пред голем јубилеј со Барелона

Лионел Меси се наоѓа пред еден јубилеј, доколку Барселона слави во финалето од Купот на Кралот против Алавес.Аргентинецот со евентуален триумф ќе стигне до својата 30. титула во каталонската екипа со што уште повеќе ќе се издвои на листата на најтрофејни фудбалери заедно со Андрес Иниеста.
Меси ќе го одигра 25. финале во дресот на Барса, а од нив победил на 19 и загубил само пет (Суперкуп на Европа против Севиља 2006 година, двапати во Купот на Кралот од Реал Мадрид 2011 и 2014 година, Суперкуп на Шпанија од Реал Мадрид во 2012 година и во истото натпреварување од Атлетик Билбао во 2014 година).
На сите нив, аргентинскиот фудбалер постигнал 25 гола и запишал 9 асистенции.Аргентинецот со евентуален триумф ќе стигне до својата 30. титула во каталонската екипа со што уште повеќе ќе се издвои на листата на најтрофејни ф

Пронајдете не на следниве мрежи: