МИРИСОТ НА ИТАЛИЈА: Наместо леб, фокача!

Со рузмарин, маслинки, сушени домати или само сол…Италијанската кујна никогаш нема промашај!
Потребно ви е:
– 550 г бело брашно
– кесичка сув квасец
– осум лажици маслиново масло
– лажица шеќер
– сол
– маслинки, рузмарин
Подготовка:
Помешајте ги брашното, сувиот квасец, солта и шеќерот, а потоа додадете вода константно мешајки. Измесете мазно тесто, обликувајте го во топка и оставете го покриено во чинија да нарасне.
Тестото оставете да надојде и кога ќе се удвои, премесете го уште еднаш. Додадете маслинки, рузмарин и уште месете го тестото. Растегнете го тестото во обликот на тавата во која ќе го печете, па премачкајте го со маслиново масло. Наросете крупна сол и печете 200 степени додека не порумени.Италијанската кујна никогаш нема промашај!
Потребно ви е:
– 550 г бело брашно
– кесичка сув квасец

Пронајдете не на следниве мрежи: