Миркуловски: Ќе дадеме се од себе за победа

Loading...

Македонската машка ракометна репрезентација вечерва во 20 часот и 30 минути, го игра вториот меч во главната рунда на Европското трвенство во Хрватска во кој противник ќе и биде добро познатиот ривал селекцијата на Чешка.Еден од најголемите борци во тимот, Филип Миркуловски, ветува и верува во добра партија на македонскиот состав, со или без капитенот Кире Лазаров, кој и покрај повредата од мечот со Шпанија, ќе биде на клупата за мечот со Чешка
– Треба да ги кренеме главите и да одиграме добро со Чешка денеска бидејќи сеуште имаме шанси и сме во игра за полуфинале и висок пласман. Не се знае каква е ситуацијата со Лазаров, и ќе биде голема штета ако не игра. Но кога се мора без секого се може, па затоа ќе треба да дадеме максимум од нашите сили за да стигнеме до победата. Со Чешка игравме пред четири месеци, ги добивме релативно лесно, но, тој натпревар немаше големо резултатско значење, и двете селекции веќе бевме пласирани на Европското првенство. Сега е ситуацијата е сосема поинаква, имаат тројца нови ракометари кои добро ги анализиравме и сметам дека имаме адути на своја страна – изјави Филип Миркуловски во пресрет на мечот со Чешка. Еден од најголемите борци во тимот, Филип Миркуловски, ветува и верува во добра партија на македонскиот состав, со или без капитенот Кире Лазаров,

loading...
Loading...