Миркуловски: Сите сме преку 30 години и треба да размислуваме за подмладување

Македонија доживеа пораз од Словенија во осминафиналето со 30:28, а Филип Миркуловски пред време го заврши овој натпревар.Тој во 36-тата минута заработи црвен картон поради што мораше да се пресели на трибините. Миркуловски вели дека ова можеби беше последната шанса на оваа генерација за пласман на Олимписките игри и потенцира дека можеби е време за подмладување на репрезентацијата.
-Можеби лошата одбрана го реши мечот, се однесувавме како да играме против кој знае која репрезентација. Можеби и моето исклучување, кое не требаше да го направам. Игравме со нозе тешки два тона, не знам што беше проблемот. Мислам дека ова беше последна наша шанса за пласман на Олимписки игри на оваа генерација. Можеби е време за промена на генерации, сите сме во зенитот на нашите кариери. Сите сме преку 30 години и треба да размислуваме за подмладување. Но најнапред да ги одиграме уште квалификациите за европското првенство во Полска, а подоцна да влезе свежа крв во тимот, изјави Миркуловски.Тој во 36-тата минута заработи црвен картон поради што мораше да се пресели на трибините. Миркуловски вели дека ова можеби беше последната шанса на

Пронајдете не на следниве мрежи: