Мислите дека ова се мафини? Не,не,ова е нешто многу ГЕНИЈАЛНО

Веруваме дека веќе ви проработи детската љубов према слатките.Како и да е,ова се мафини или капкејкови на среќата.Доколку на крајот на денот сакате да се опуштите во топла купка,да го разгледувате Инстаграм или весник,читате книга или пиете вино,овој направи сам проект едноставно ќе ве воодушеви.Овие мафини или капкејкови,како вам ви е подраго,навистина изгледаат толку добро да повеќето луѓе веднаш би ги лапнале во сласт.
Меѓутоа се работи за популарни  топчиња за бањање и токму сега можете да го дознаете рецептот и постапката како да ги направите.

Суви состојки:
-сода бикарбоа
-вински прашок за печиво
-еписомска или горка сол
Течни состојки:
-бадемово масло
-етерично масло од ванила
-вода
Сите суви состојки ставете ги во сад и добро промешајте.
Во друг,помал сад измешајте ги сите течни состојки и добро промешајте.Потоа почете малку по малку да ја додавате течната мешавина во измешаните суви состојки.Треба да добиете смеса слична на мокар песок.
Распоредете ја таа смеса во четири мали чинии,па во секоја додадете друга боја.Потоа земете калап за мафини,па во него ставете ги силиконските калапи.Во секоја додавајте по лажица од секоја боја,слој по слој.
Со раце обликувајте ја смесата така површинскиот слој да биде потполно рамен.По желба додадете звезди или некои други украси,во овој случај мафини,оставете да се исушат преку ноќ.
Погледнете ја целата постапка во видеото:Доколку на крајот на денот сакате да се опуштите во топла купка,да го разгледувате Инстаграм или весник,читате книга или пиете вино,овој направи са

Пронајдете не на следниве мрежи: