Мистерија: Соборениот малезиски авион бил изрешетан во воздух?

Loading...

Холандските експерти соопштија дека авионот на малезиската компанија „Малезија Ерлајнс“ се срушил откако бил погоден со голем број на објекти, кои го изрешетале при големата брзина.  Во извештајот на холандскиот Одбор за безбедност, се наведува дека нема докази за технички дефект или човечка грешка, а дописници за Би-би-си јавуваат дека извештајот иде ви прилог на тврдењата дека авионот бил погоден од шрапнел на ракета.

Авионот „боинг 777“ на летот од Амстердам за Куала Лумпур, се сруши на 17-ти јули над источна Украина, а во него загинаа сите 298 патници и членови на екипажот, меѓу кои 198 Холанѓани.
Конечниот извештај за настанот ќе биде објавен во наредните година дена.  Во извештајот на холандскиот Одбор за безбедност, се наведува дека нема докази за технички дефект или човечка грешка, а дописници за Би-би-си јавув

loading...
Loading...