Македонија

Вести

Почнуваат чествувањата по повод 1000 години Охридска архиепископија

Со бројни културни, научни, академски, образовни и спортски настани, организирани на локално, но и на највисоко државно ниво, годинава ќе се одбележува еден милениум од постоењето на Охридската архиепископија, како […]

Вести

Во чест на душите на мртвите – Задушница

Православните христијани денес одбележуваат Задушница во чест на душите на мртвите, а утре Духовден. На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино […]

Вести

Денес е задушница: Ако ги заборавиме починатите, се забораваме себе си

Во врска со празникот Задушница и многуте дилеми дали треба да се носи храна на гробишта, Отец Горан Стојчевски, свештеник при МПЦ излезе со свој статус на социјалните мрежи во […]

Вести

Ги славиме Св. Кирил и Методиј- ова треба да го направите

Православната црква денеска ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок […]

Црна хроника

Девојка од Свети Николе загина во сообраќајка во Штип

Двесет и едногодишна девојка од Свети Николе рано утрово загина во сообраќајна несреќа на булеварот „Гоце Делчев“ во Штип. Според информациите од портарпоролот на СВР Штип Гордана Панајотова несреќата се […]

Вести

Пороен дожд и грмежи: Еве какво ќе биде времето денеска и во наредните денови

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи. Утринската температура од 11 до 17, а дневната […]

Вести

Денеска е Св. апостол Симон

Свети апостол Симон потекнувал од галилејскиот град Кана. Свадбата што ја опишува свети Јован во своето Евангелие е токму свадбата на овој подоцнежен апостол. Наречен е Зилот (што во превод […]

Вести

Честитка од Џафери по повод Националниот ден на Власите – 23 мај

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска упатуи честитка до припадниците на влашката заедници по повод Националниот ден на Власите – 23 мај. – Етничкиот диверзитет во Република Македонија, верската разноликост, […]