Вести

Вести

Обвинетите во „Монструм“ се невини

Во скандалозно интервју дадено за српски „Курир“на3мај 2017 година, претседателот на СДСМ Зоран Заев оди доттаму што тврди дека осудените во „Монструм“ биле невини, односно дека немало никакви докази оти […]

Вести

Првиот човек на НАТО и се спротистави на Русија поради Македонија

На прес-конференција ден пред состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО членките во Брисел, генералниот секретар Столтенеберг, прашан да ги коментира изјавите на рускиот амбасадор во Македонија дека земјата […]

Вести

Убиецот монструм: Не го довршив никаквецот, не можам да спијам

Дека обвинетиот Фејзи Азири, за маскарот на Смилковското езеро каде 5 лица беа свирепо убени, разговарал телефонски со потпретседателот на ДУИ Невзат Бејта, потврди и премиерот Зоран Заев. Но, уверуваше […]

Вести

Хрватската претседателка Грабар-Китаровиќ во посета на Македонија

Претседателката на Република Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Хрватската претседателка ќе биде пречекана со највисоки државни и воени почести од својот домаќин, македонскиот претседател Ѓорге […]

Вести

Двете страни се посветени на изнаоѓање решение, процесот продолжува

Медијаторот Метју Нимиц по попладневната заедничка средба со шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас во Виена истакна дека имале интензивна дискусија во која двете страни покажале […]

Вести

Атина направи отстапки, сега на ред е Скопје

Во преговорите, грчката страна направи отстапки, сега е време и поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор, вели портпаролот на грчката Влада и министер без […]

Вести

Уставите лесно се менуваат, но не и Меѓународните договори со ЕУ и НАТО

Некои устави можат лесно одново да се сменат, но не и Меѓународните договори со ЕУ и НАТО, вели лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис и додава дека Движењето за промена, […]

Вести

Тензична ситуација во Струга, искршен штабот на Алијанса за Албанците

На бандитски начин по наредба на Рамиз Мерко, денеска околу 10:30 часот искршен е ѕидот кој го дели објектот на општината и штабот Алијансата за Албанците, обвинуваат од партијата на […]

Вести

Правдата за семејствата на ликвидираните момчиња кај Смилковско е поважна од коалицијата на Заев со ДУИ

Картелот на власт на чело со Зоран Заев си поигрува со трагедијата на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковско езеро и ја манипулира целата јавност. Обвинетите се на слобода, исто […]