Млада девојка починала од струен удар на Ајфон 5

Телефонот со марка Ајфон 5 заѕвонил додека се полнела неговата батерија. Стјуардесата се јавила и доживеала смртоносен струен удар.
Дваесет и три годишната Ма Аилун, најверојатно починала од струјниот удар додека телефонирала на својот Ајфон 5, а истовремено се полнела неговата батерија. Од компанијата „Ејпл“ ветуваат целосна истрага во соработка со кинеските власти.
„Длабоко сме повредени откако дознавме за тој трагичен случај и им даваме сочувство на семејството. Ќе започнеме целосна истрага и нудиме целосна соработка со властите во врска со истрагата“, порача портпаролот на компанијата „Ејпл“.
Стручните лица од Хонг Конг ги предупредуваат корисниците на кој било електронски уред вклучувајќи ги и мобилните телефони, да не ги користат додека им се полни батеријата.
Жртвата, Ма Аилун, работела како стјуардеса за кинеска авиокомпанија.Телефонот со марка Ајфон 5 заѕвонил додека се полнела неговата батерија. Стјуардесата се јавила и доживеала смртоносен

Пронајдете не на следниве мрежи: