Младите кик боксери се закитија со три медали на ЕП во кик бокс во Шпанија

Loading...

На Европското првенство во кик бокс за јуниори и кадети во Сан Себастијан, македонските натпреварувачи освоија три медали.Марија Божиноска и Бобан Илиоски стигнаа до вторите места, додека бронза освои Хадис Рамадани.Божиноска вчеравечер во финалето +70 кг кик лајт загуби од италијанската репрезентативка Марта Филипи со 2:1 во интересна и докрај неизвесна борба.Последната пречка до златниот медал не успе да ја мине ниту Бобан Илиоски во дисциплината -71кг лоу кик. Тој беше поразен од Русинот Теимур Азизов во последните секунди со 2:1.Претходно Рамадани во категоријата -67 кг лоу кик го освои бронзениот медал, откко во борбата за финале беше поразен од актуелниот светски првак Данило Ракиќ од Србија.Во македонската експедиција се задоволни од постигнатиот резултат за кој велат е потврда дека младите кик боксери тргнуваат по стапките на сениорите.Марија Божиноска и Бобан Илиоски стигнаа до вторите места, додека бронза освои Хадис Рамадани.Божиноска вчеравечер во финалето +70 кг к

loading...
Loading...