Му се обрати на најголемиот монструм на денешницата: Кажа дека Рамазан е месец на милоста. Каде е твојата милост?

Loading...

Не стивнуваат осудите поради новото погубување кое го изведе Исламската држава. Нејзините милитанти сега се закануваат со киднапирање на британскиот хуманитарец. 
 Во меѓувреме се огласи и портпаролот на убиениот американски новинар Стивен Сотлов.
„Имам порака за исламската нација. Стивен е маченик. Ги обиколи арапските земји затоа што сакаше Арапи и муслимани. Сакаше на светот да му ја пренесе нивната приказна. Имам порака за Абу Бакр. Кажа дека Рамазан е месец на милоста. Каде е твојата милост?- се запраша Барак Барфи. 
Потсетуваме, борците на Исламската држава неодамна на интернет поставија видео снимка од отсекувањето на главата на американскиот новинар Стивен. 
Тој работел како слободен новинар за Тајм и Форин Полици, последен пат е виден во Сирија во август 2013 година, пред да се појави во видео снимката која беше поставена на интернет а на која  е прикажано погубувањето на американскиот новинар Фоли. 

 
Притоа, Стивен на таа снимка беше облечен во портокалова облека, а тогаш беше кажано дека и Стивен ќе биде убиен ако САД не завршат воздушните напади. 
А во видео снимката, именувана како „Втората порака за Амерка“ Стивен се појави во иста облека, но овој пат му  е отсечена главата. 
Борецот му ја отсече главата и кажа дека на тој начин им се одмаздува на американците за нападите во Ирак. 
„Се вратив Обама, се вратив поради твојата арогантна политика кон Исламскате држави…и покрај нашите сериозни предупредувања.“ изјави борецот на снимката. На крајот на видеото се закани дека ќе го убијат и третиот киднапиран британецот Дејвид Хејнс. Во меѓувреме се огласи и портпаролот на убиениот американски новинар Стивен Сотлов.
„Имам порака за исламската нација. Стивен е мачен

loading...
Loading...