На авион му се запалил моторот во воздух!

Авион на „Ер Србија“ на пат кон Бања Лука итно беше приземјен во Сурчин, откако му се запалил моторот.Во инцидентот кој се случил рано утрината нема повредени, а српскиот директорат за цивилно воздухопловство врши инспекција врз авионот.
Нема информации за каков дефект се работи, но потврдуваат дека авионот веднаш по полетување е вратен на пистата на белградскиот аеродром.
-Пилотот забележал дека еден од моторите не работи додека авионот и натаму бил во фаза на качување на висина од 8 илјади стапки. Веднаш го исклучил и со еден мототр се вратил на аеродромот „Никола Тесла“ каде безбедно слетал. Во авионот имало околу 20 патници. Сѐ е завршено според процедурите- посочуваат инспекторите.Во инцидентот кој се случил рано утрината нема повредени, а српскиот директорат за цивилно воздухопловство врши инспекција врз авионот.
Нем

Пронајдете не на следниве мрежи: