Над 20 луѓе загинаа при напад на ИД во Сирија

Припадници на екстремистичката организација Исламска држава денеска извршија напад со автомобил-бомба во сирискиот град Деир ез Зур, при што загинаа над 20 лица, а триесетина се повредени.Експлозијата се случи на локација каде се сместени внатрешно раселените лица, во јужниот дел на градот, што е под контрола на сириските владини сили.
Сириската опсерваторија на човековите права, наведе дека загинале 26 лица, меѓу кои 12 деца. (MИА)Експлозијата се случи на локација каде се сместени внатрешно раселените лица, во јужниот дел на градот, што е под контрола на сириските владини сил

Пронајдете не на следниве мрежи: