Најмалку 25 загинати во неколку експлозии во Кенија

 Најмалку 25 лица се убиени во пет експлозии во паркиралиште за автобуси во северна Нигерија, во градот Кано, каде исламистичката секта Боко Харам  води бунт против владата, јави Reuters.Експлозиите уништија неколку автобуси во населбата во Кано, каде повеќето жители се доселеници од југот на Нигерија, каде христијаните се мнозинство.Војската и полицијата го опколија местото на злосторството.
Макфакс Најмалку 25 лица се убиени во пет експлозии во паркиралиште за автобуси во северна Нигерија, во градот Кан

Пронајдете не на следниве мрежи: