Најмалку 72 жртви во пожарот во фабриката за обувки во Филипини

Бројот на загинати во вчерашниот пожар во фабриката за обувки во филипинската престолнина Манила порасна на 72 лица, пренесува БТА.Како што соопштија локалните власти, спасувачките екипи, од под урнатините на двокатната зграда во предградието Валенсуела, утринава извадија уште десетици тела, откако синоќа ја прекинаа потрагата поради безбедносни причини. Пожарот избувна вчера попладне по експлозија, предизвикана од искри во контејнер со хемикалии, користен за правење обувки „јапонки“.Како што соопштија локалните власти, спасувачките екипи, од под урнатините на двокатната зграда во предградието Валенсуела, утринава извадија

Пронајдете не на следниве мрежи: