НАЈНОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Има мртви

Најмалку 30 лица загинаа денеска, а околу 50 други се ранети во близина на Кабул при напад на двајца бомбаш-самоубијци врз автобуси во кои се наоѓале штотуку дипломирани полициски кадети.Нападнати се три автобуси додека се приближувале до Кабул од соседната провинција Вардак.
Меѓу жртвите има 28 полициски кадети и двајца цивили, јави  „Би-Би-Си“.
Одговорност за нападот презедоа талибанските бунтовници, кои тврдат дека „билансот на жртвите достигнува 150 лица“.
Амбасдата на САД во Кабул нагласи дека „суровото и целосно непочитување на животите на луѓето за време на светиот месец Рамазан е одвратен чин“.
Со слична реакција се огласи и командата на силите на НАТО во Кабул, која оцени дека талибанците продолужуваат да покажуваат „целосно непочитување на животот на луѓетоНападнати се три автобуси додека се приближувале до Кабул од соседната провинција Вардак.
Меѓу жртвите има 28 полициски кадети и двајца цив

Пронајдете не на следниве мрежи: