Напиток кој ќе ви го прочисти телото по само неколку голтки!

Loading...

Доколку имате ѓумбир дома, може да почнете со подготовка.Освен што благотворно делува на расположението и го намалува нивото на стрес, ѓумбирот е мелем за желудникот, а познат е како лек против грип, мачнини и ја подобрува циркулацијата. 
Ако пиете чај од ѓумбир ќе го прочистите организмот:
Состојки:
4 шолји вода, 2 парчиња свеж корен од ѓумбир ( 5 см дебелина)

 
Додатоци по желби: мед или лимон.
Исчистете го коренот на ѓумбир и исечете го на тенки парчиња. Ставете го ѓумбиот  во вода и варете го на тивок оган 15-20 минути. Потоа процедете го чајот и додадете мед или лимон. Ogulite đumbirov korjen i isjecite ga na tanke kriške. Stavite đumbir u provrelu vodu i kuhajte ga na laganoj vatri 15-20 minuta. Potom procijedite čaj i dodajte med i limun po želji.Освен што благотворно делува на расположението и го намалува нивото на стрес, ѓумбирот е мелем за желудникот, а познат

loading...
Loading...