Народен лек за подобрување на слухот

Народен лек за подобрување на слухотМед и цимет
За подобрување на слухот секое утро и пред спиење земајте мешавина која е направена од еднакви делови на мед и цимет.
Црно вино и зелен чај
Добро е за срцето, расположението, имунитетот, а најновите истражувања покажуваат дека црното вино може да спречи губење на слухот. Антиоксидантите од црното вино ги штитат влакната од внатрешноста на увото, кои го бранат увото од надворешни влијанија. Зелениот чај има слично влијание на слухот.
Капки од лук
На Сицилија лукот се смета за лек за сите болести. Таму, за подобрување на слухот го користат следниот рецепт:
Кратко динстајте неколку чешниња лук во маслиново масло. Силно притиснете го секое чешне за да го исцедите неговиот сок, а после тоа, процедете го маслото. Секојдневно капнувајте 3-4 капки масло во увото, после тоа затворете го увото со парче памук.
Сок од кромид и лук
Се смета дека овој силен напиток го враќа слухот. Напитокот се состои од 30 мл сок од лук и 30 мл сок од кромид. Пијте го еднаш дневно.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Мед и цимет
За подобрување на слухот секое утро и пред спиење земајте мешавина која е направена од еднакви делови на мед и

Пронајдете не на следниве мрежи: