Научете како се прави МОХИТО!

Некои коктели и не се некоја огромна филозофија за да не можете да научите да ги подготвувате и самите. Денес ви го претставуваме рецептот за мохито.Состојки:
– 3 лажички кафеав шеќер- 1 свеж зелен лимон- 1 дл бел рум (Havana Club или некој друг)- 2 дл тоник- 4 листови свежо нане- 4 лажици дробен мраз
Подготовка:
Спремете две чаши од 2 дл. Зелениот лимон добро измијте го, пресечете го на пола, и исцедете го сокот.
Во чашите сипете по лажичка и пол шеќер, и додадете го сокот од зелен лимон. Претходно изгмеченото нане ставете го во чаша, додадете лед, рум а потоа и тоник.
На здравје!Состојки:
– 3 лажички кафеав шеќер- 1 свеж зелен лимон- 1 дл бел рум (Havana Club или некој друг)- 2 дл

Пронајдете не на следниве мрежи: