Не претерувајте со мултивитамините!

Ако не ги користите мудро, внимателно и на контролиран начин, додатоци во исхраната можат да бидат многу опасни.
Истражувањата покажаа дека употребата на медицински помагала кои содржат комплекс од витамини, минерали и други состојки станува се почеста. За жал, многу луѓе не ги користат овие производи според советите на лекарите, туку ги земаат на своја рака, која може да биде многу опасно по нивното здравје.
Научниците истакнуваат дека додатоци во исхраната не се нешто што се конзумира од лажица, но дека треба да се консумираат само во случај на недостаток на одредени витамини, најдобро по претходна консултација со вашиот лекар. Здравјето првенствено се одржува преку исхраната, така што кога таа е избалансирана, не се потребни никакви додатоци.


Мултивитамините понекогаш имаат негативен ефект кога се комбинираат со одредени лекови, како на пример витаминот Е, кој ја намалува апсорпцијата на лекови против кардиоваскуларни болести, холестерол и дијабетес, а може да го наруши дејството на лековите што влијаат на централниот нервен систем.
Покрај тоа, овие додатоци не се препорачуваат за луѓе кои се болни од рак и леукемија, бидејќи некои состојки, како што се фитоестрогени, можат да го поттикнат развојот на рак на дојка.Ако не ги користите мудро, внимателно и на контролиран начин, додатоци во исхраната можат да бидат многу опасни.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.