Неуспех за партијата на Меркел, таа лобира за турските визи

Loading...

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави во неделата дека се надева на тоа дека Европската унија и Турција ќе успеат да ги надминат разликите во врска со визната либерализација за турските граѓани.„Разговорите со Европската комисија се интензивни и продолжуваат“ – коментира Меркел по разговорите со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на маргините на самитот на Г-20 во Кина.
Таа додаде дека најверојатно договорот ќе биде постигнат по неколку недели.
Во меѓувреме, Демохристијанската унија на германската канцеларка падна на третото место со 19% на изборите во нејзината родна провинција – североисточната Мекленбург – Западна Померанија.
Кандидатите на ХДС ги претекнаа социјалдемократите и евроскепитиците од „Алтернатива за Германија3. Последните заработија 21% од гласовите.
Социјалдемократите, од чии редови е премиерот на покраината Ервин Зелеринг добија 30,4%.
Левичарската партија „Зелени“ и десната радикална Национал-демократска партија добија соодветни 12,6, 5 и 3,3% од гласовите.
„Алтернатива за Германија“ брзо стекна сила и веќе е претставена во осум од 16-те локални парламенти во земјата.„Разговорите со Европската комисија се интензивни и продолжуваат“ – коментира Меркел по разговорите со претседателот на Турција, Реџеп

loading...