Нова експлозија во Турција, најмалку седум загинати!

Седум лица загинаа, додека бројот на повредени сѐ уште не е утврден во нови експлозии кои утринава се случија во југоисточниот дел на Турција, пренесе „Раша Тудеј“.Нападите беа насочени кон воен конвој кој се движел по автопатот кој ги поврзува Дијакбакир и Бингол.
Ова е втор напад во последните 24 часа во Турција, откако вчера се случи експлозија на автомобил-бомба во центарот на Анкара, пришто загинаа најмалку 28 лица, додека 61 се ранети.
Нападот се случил во близина на зградата на парламентот и исто така беше наменет за убивање на што е можно повеќе турски војници.Нападите беа насочени кон воен конвој кој се движел по автопатот кој ги поврзува Дијакбакир и Бингол.
Ова е втор напад во последните 24 час

Пронајдете не на следниве мрежи: