НОВА КАТАСТРОФА: Исчезна уште еден малезиски авион со 162 патници!

Loading...

Уште еден малезиски авион изчезна рано утрово над островот Белитунг на истокот од Индонезија. Во него имало 156 граѓани на Индонезија, тројца Јужнокорејци, еден Французин, еден граѓани на Малезија и еден на Сингапур.Од авионската компанија Air Asia соопштиле дека пилотот на авионот барал отстапување поради лошите временски услови, по што индонезиските контрололи изгубиле секаков контакт со летот QZ8501 со кој патувале 138 возрасни лица, 16 деца, едно бебе, двајца пилоти, 4 стјуардеси и еден инженер.
Авинот летал од градот Сурабаја во Индонезија кон Сингапур.
Во тек е голема потрага по авионот.
Целиот свет се моли за судбината на 162 луѓе од авионот Ербас 320, на малезиската компанија Air Asia.Од авионската компанија Air Asia соопштиле дека пилотот на авионот барал отстапување поради лошите временски услови, по што индонезиските контролол

loading...
Loading...