Обама со закана до Путин: Не помислувај да ги нападнеш балтичките земји!

Американскиот претседател Барак Обама ја посети Естонија за да се сретне со тамошните функционери и претседателот Томас Хендрик Илвес, каде што отворено му порача на рускиот лидер Владимир Путин да не се осмели да ја нападне таа земја, но и останатите балтички земји.Информацијата за посетата на Обама предизвика вистинско воодушевување во Естонија, а тамошните медиуми истакнаа дека неговото доаѓање во САД е од суштинска важност за нивната безбедност.
Имено, балтичките земји наводно стравуваат дека ќе бидат жртви на руската инвазија.
„Путин би сакал да го дискредитира НАТО барем со еден напад врз неговата најслаба земја-членка“, изјави аналитичарот Томас Рајт.
Естонија вчера официјално го повика НАТО да постави воени бази на нејзината територија, за да се одбрани од Русија.Информацијата за посетата на Обама предизвика вистинско воодушевување во Естонија, а тамошните медиуми истакнаа дека неговото доаѓање во САД е од с

Пронајдете не на следниве мрежи: