Околу 1250 мигранти беа спасени за време на Божиќните празници

Loading...

Околу 1.250 мигранти се спасени во Средоземно Море за време на божикните празници, соопштија италијанските власти.Мигрантите се спасени во четири операции во изминатите четири дена во водите меѓу Северна Африка и Сицилија, пренесе Ројтерс.
Во операциите се пронајдени и пет тела. Четири тела се пронајдени од кипарски брод и едно од малтешки брод. 
Околу 3.200 мигранти загинале годинава во обид да стигнат во Европа од Африка, покажуваат податоците на Меѓународната организација за миграција.Мигрантите се спасени во четири операции во изминатите четири дена во водите меѓу Северна Африка и Сицилија, пренесе

loading...
Loading...