ОМИЛЕН РУЧЕК ВО ЛЕТО: Ќе ви се допадне и на вас!

Loading...

ОМИЛЕН РУЧЕК ВО ЛЕТО: Ќе ви се допадне и на вас!Потребни состојки:
1 поголема или 2 помали тиквици
малку мешавина зачин
малку масло
100 гр гауда
2 лажици кисела павлака
1 јајце
Начин на подготовка:
Тиквиците излупете ги и исечете ги на кругови. Огноотпорниот сад намачкајте го со масло по избор, наредете по дното во еден ред тиквици и ставете им малку зачин. На нив нарендајте малку гауда, повторно наредете тиквици, зачинете и одозгора нарендајте со гауда. Може да ставите и 3 реда тиквици зависи од големината на садот во кој ќе печете.
Тиквиците прелијте ги со изматена павлака со јајце и уште малку нарендајте гауда на врвот.
Печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути или додека не добиете убава румена кора.
Послужете додека се уште е топло со некое месо или салата по избор.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Потребни состојки:
1 поголема или 2 помали тиквици
малку мешавина з

loading...