Осум лица загинаа при експлозија во хемиска фабрика

Осум лица загинаа при експлозија и последователен пожар во хемиска фабрика во источната кинеска провинција Шандун.Кинеските медиуми јавија дека несреќата била предизвикана од експлозија на резервоар со течен гас во зоната за товарење и истоварање во фабриката „Лини Зињу петрокемикал“ денеска околу пладне, по локално време.
Како резултат на експлозијата избил пожар, што зафатил неколку резерворари со гориво.
Сопственикот на фабриката  е приведен, а повредените лица се хоспитализирани. Кинеските власти наведоа дека се повредени девет лица.
Пожарот во фабриката е изгаснат.Кинеските медиуми јавија дека несреќата била предизвикана од експлозија на резервоар со течен гас во зоната за товарење и истоварање во фабриката &

Пронајдете не на следниве мрежи: