ОСВЕЖИТЕЛЕН ДЕСЕРТ! Јогурт коцки со малини!

Лесни и освежувачки, јогурт коцки со малини се идеален летен десерт!Состојки:
1 и ½ шолја брашно
1 шолја шеќер
1 шолја јогурт
½ шолји масло
½ прашок за пециво
Лимонова кора
125г малини
Подготовка:
Измешајте ги жолчките со шеќер додека не добиете пена.
Во друг сад наравете шлаг од белки. Потоа додадете јогурт, масло, брашно со прашок за пециво и изрендана лимонова кора.
Се добро измешајте.
Загрејте ја рерната на 200 степени.
Премачкајте ја тепсијата со путер и посејте брашно. Излијте ја смесата, на врвот ставете малини и печете околу 25 минути.Состојки:
1 и ½ шолја брашно
1 шолја шеќер
1 шолја јогурт
½ шолји масло
&fra

Пронајдете не на следниве мрежи: