Освежувачка ЈОГУРТ САЛАТА…Добредојдена за секоја пригода

Освежувачка ЈОГУРТ САЛАТА…Добредојдена за секоја пригодаСостојки
500 гр. тестенини
150 гр. кашкавал
200 гр. шунка
2 – 3 варени моркови
15 кисели краставички
1 кисела црвена пиперка или печена црвена пиперка
1 – 1,5 л. јогурт
200 гр. Мајонез
Подготовка:
1. Во солена вода со малку масло сварете ги тестенините. Потоа измијте ги со ладна вода, додадете малку масло и промешајте. Оставете да  се изладат.
2. Кашкавалот, шунката, варените моркови, киселите краставички и пиперката иссечете ги на коцки и додадете ги во ладните тестенини.
3. Потоа додадете 1л. јогурт и мајонез па се добро промешајте за смесата да се соедини. Следниот ден, бидејќи тестенините ќе го  апсорбираат  јогуртот, ако салатата е сува додадете уште 1/2 л јогурт.
4. Салатта сервирајте ја во чинии, а одозгора по желба посипете малку рендан кашкавал.
Состојки
500 гр. тестенини
150 гр. кашкавал
200 гр. шунка
2 – 3 варени моркови
15 кисели к

Пронајдете не на следниве мрежи: