Откриена е причината за тешката автобуска несреќа во Франција

Викендов на југот од Франција се случи тешка автобуска несреќа, каде што животот го загубија две лица, а триесетина се повредени.Автобусот падна во провалија, а француската полиција ја утврди точната причина за оваа настаната несреќа. 
Причината за несреќата е предизвикана од патниците во автобусот. Возачот на автобусот на компанијата Еуролајнс кој сообраќаше на релацијата Марсеј-Мурциа ја изгуби контролата и излета од патот, откако претходно се лизгаше во дијагонала, по што паднал и се превртил пет метри подолу. Возачот кој управувал со автобусот е со негативен контролен тест за алкохол и изјавил дека ниту еден друг автомобил не бил вмешан во несреќата.
Во првите изјави на возачот се вели дека патниците ја предизвикале несреќата. Еден од патниците кој побарал од возачот да го запре автобусот, во еден момент го свртил воланот и автобусот паднал во провалија. 
Оваа верзија на настаните на почетокот не беше сфатена сериозно, но се покажува дека тоа токму така се случило. Се работи за 30-годишен Украинец ко јпред истражните органи признал дека тој се расправал со возачот и во еден момент сакал да го принуди да застане на автопатот, по што го свртел воланот и автобусот излетал од патот. 
Полицијата се уште работи на расветлување на случајот. Автобусот падна во провалија, а француската полиција ја утврди точната причина за оваа настаната несреќа. 
Причината за несреќата е пр

Пронајдете не на следниве мрежи: