Ова е човекот во чиj стан избувна пожар во Лондон

Лондон денеска втор ден се разбуди со неверување откако вчера вечерта во огнена стихија целосно изгоре една 27 катница во центарот на градот.Англиските медиуми изјавија дека повеќе од 17 лица го загибија животот, а над 600 станари останаа без покрив на главата.
Причината за пожарот според официјалните информации е неисправен фрижидер кој избувнал на четвртиот кат од зградата, а медиумите го објавија и човекот во чии стан избувнал пожарот.

Се работи за Бехаилу Кебеде, татко на едно дете кој го пуштил алармот откако проценил дека пожарот се шири во неговиот стан 16 на четвриот кат.
Еден од сведоците и првите соседи на Кебеде, Марун Адам кој живее на истиот кат во станот број 14  вели дека неговиот сосед истрчал рано утрото кај него и му соопштил дека неговиот стан гори. 
Тие двајцата откако не можеле да се справат со оганот го пуштиле алармот и ги предупредиле станарите да се евакуираат, но за жал пожарот се ширел толку брзо што однесе над 17 жртви.Англиските медиуми изјавија дека повеќе од 17 лица го загибија животот, а над 600 станари останаа без покрив на главата.
Причината за пожар

Пронајдете не на следниве мрежи: