„Ова е за Сирија“: Маж со мачета повредил три лица. Паника во Лондон!

Напаѓач со мачета повредил три лица на станица за метро во Лондон, извикувајќи „Ова е за Сирија“, пред да биде совладан од полицијата.Како што пренесе британски Телеграф, тој сериозно повредил едно лице, а на видео кое се појавило на Твитер се гледаат бројни траги од крв на земјата пред шалтер за продажба на карти на станицата за метро Лејтонстоун во источниот дел на Лондон. 
Според трагите од крвта, се претпоставува дека најмалку други три лица се повредени.
Нападот предизвикал општа паника на станицата, а исплашените луѓе бегале со децата, наведуваат очевидци.

Just In #UK #London Muslim with 'machete' shouts This Is For Syria & slices a man's throat. https://t.co/JhfmAg5jCJ pic.twitter.com/Zl5r28cJqh
— Raven*H⚓️U*Wolf (@RavenHUWolf) December 5, 2015

Напаѓачот се наоѓа во притвор.
Британската антитерористичка команда објави дека го истражува случајот.
„Ова го истражуваме како терористички инцидент“, изјавил командантот Ричард Валтон. Како што пренесе британски Телеграф, тој сериозно повредил едно лице, а на видео кое се појавило на Твитер се гледаат бројни траги од крв на земјат

Пронајдете не на следниве мрежи: