Ова се 14 знаци на предупредување дека имате покачен шеќер во крвта

Постојат многу луѓе во светот кои патат од оваа здравствена состојба. Дијабетесот е метаболичка болест, во која нивото на шеќерот во крвта е зголемено. Но луѓето со дијабетес не се единствени кои треба да се грижат за нивото на шеќерот во крвта. Секоја личност во светот треба да се грижи за сопственото ниво на шеќер во крвта. Тоа е исклучително важно, бидејќи кога зрава личност има високо ниво на шеќер во крвта подолго време, тоа може да доведе до дијабетес и други сериозни здравствени проблеми. Треба да се знае дека некои други намирници може да предизвикаат високо ниво на шеќер во крвта, а не само бонбони, колачи сокови и останати слатки работи.
Високо ниво на шеќер во крвта – Најчести причини:
Прво треба да знаете дека може да доживеете симптоми и знаци на предупредување за високо ниво на шеќер во крвта и ако се чувствувате секогаш гладни, или ако сте се здебелиле (дури и кога се обидувате да ослабете), ако имате проблеми со желудникот итн. Тоа се најчести фактори кои може да допринесат за високо ниво на шеќер во крвта.
Нездрава исхрана
Стрес
Одредени лекови
Недостаток на телесна активност
Одредени здравствени проблеми
Високо ниво на шеќер во крвта – Најчести симптоми
Прво треба да знаете дека високиот шеќер во крвта е само симптом на дијабетес. Ова не значи дека ако имате високо ниво на шеќер во крвта, дека исто така, страдате од дијабетес. А, понекогаш, некои луѓе не ги доживуваат овие симптоми. Најчести симптоми на високо ниво на шеќер во крвта се:
сува уста
зголемена жед
гастрични проблеми
импотенција
Бавно заздравување на исекотини и рани
секогаш чувство на глад
Чешање и сува кожа
Често мокрење и мокрење во текот на ноќта
потешкотии во концентрацијата
проблеми со нервите
замаглен вид
чести инфекции
Вишок мастиомакот/ зголемување на телесната тежина
Дневен замор или екстремен замор
Користете го овој гликемиски индекс листа на храна за намалување на симптомите на висок шеќер во крвта.
Ова се намирници со низок гликемиски индекс и треба да ги консумирате секој ден:

 
Ова се намирници со низок гликемиски индекс и треба да ги консумирате секој ден:
1 јајце-0
1 чаша брокула – 10
1 средно жолта главица кромид – 10
1 чаша ореви – 15
1 чаша индиски оревчиња- 22
1 чаша цреши – 22
Голем ½ грејпфрут – 25
1 чаша јогурт (без додаден шеќер) – 23
1 турска колбасица – 28
1 средно јаболко – 38
200 мл сок од домати – 38
1 чаша шпагети – 42
1 чаша зелено грозје – 46
200 мл сок од ананас – 46
1 голем морков – 47
1 среден портокал – 48
1 голема банана – 52
1 чаша грашок – 54
Овие намирници погоре имаат умерен гликемиски индекс и треба да ги консумирате со претпазливост:
1 лажица кафеав ориз – 55
1 лажица мед – 55
1 чаша овес – 58
1 порција макарони и сирење – 64
1 чаша бел ориз – 64
Овие се намирници со висок гликемиски индекс. Треба да се обидете да се избегнете овој вид на намирници или да ги исфрлите од исхраната.
1 парче бел леб – 70
2 чаши пуканки – 72
1 крофна – 76
1 ориз колаче – 78
1 средно печен компир – 85
Корнфлекс житарки – 92
50 грама гликоза – 100
 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.