Ова се 5 изненадувачки намирници за кои повеќето луѓе не знаат дека ги уништуваат хормоните и кожата!

Кожата е најголемиот орган на нашето тело и работи заедно со другите важни органи како што се црниот дроб,дебелото црево и лимфниот систем.Се што јадете и користите на телото мора да биде темелно обработено и отстрането како вашиот систем би функционирал правилно.
Многумина не знаат дека решението за акни не може да биде третирање на кожата со креми или таблети. Проблемот, всушност, може да се реши само ако го промените начинот на исхрана и начин на живот.
Еве неколку совети за тоа како да брзо и успешно ја отстрани хормоналните акни:
Избегнувајте да јадете млечни производи и глутен.Тоа ќе го разгори вашиот стомак, а проблемот со акните ќе го направи уште полош.
Избегнувајте да јадете соја
Сојата е присутна во многу намирници и додатоци, а за да бидете сигурни секогаш прочитајте ја налепницата пред да купите некој производ.
Избегнувајте да јадете кикирики
Луѓето кои се алергични на кикирики може да имаат негативни реакции како што се оток и црвенило на кожата.
Избегнувајте користење на семе од репка, сончоглед и растителни масла
Ова масло содржи омега-6 масни киселини отколку омега-3 масни киселини, кои предизвикуваат воспаление на кожата.
Избегнувајте црни чај и кофеин
И кафето и црниот чај можат да ги скратат есенцијалните хранливи материи на вашето тело и да влијаат на имунолошкиот одговор на кожата.Се што јадете и користите на телото мора да биде темелно обработено и отстрането како вашиот систем би функционирал правилно.
Многумина не

Пронајдете не на следниве мрежи: