Ова се најмистериозните места во светот: Пристапот не е дозволен по цена на ЖИВОТ!

Loading...

 Дали се лутите кога некој ви вели дека некаде не можете да влезете? Сигурно сте навредени кога некој ви ја попречува вашата слобода да оди таму каде што сакате? Без разлика на тоа колку и да сте важна личност или пак богати, постојат места на кои никогаш нема да бидете во можност да отидете, едноставно затоа што немате дозвола за влез или доволно добри вештини за да стигнете таму. За некои ограничувања постојат многу добри причини, додека пак за други, речиси и не постојат причини.
Ова се 15-те места во светот кои можеби ќе сакате да ги посетите, но едноставно не смеете.
15. Сефот во кој се чува рецептот за Кока-Кола – Џорџија, САД
Компанијата Кока-Кола веќе повеќе од 100 години е призната како светски лидер во производство на газирани пијалаци. Компанијата го чува својот таен рецепт цели 125 години, и неговите состојки се една од најтешко чувани тајни.
Рецептот се чува во трезор во Атланта, за кој велат дека е еденод најдобро чуваните трезори во светот. Иако ова сигурно привлекува многу луѓе да дојдат барем блиску до тајниот рецепт, но многумина веруваат дека компанијата сака само да заработи од љубопитни луѓе и дека рецепт всушност се чува на сосема друго место.
14. Глобалниот трезорот на сперма во Свалбард – Норвешка

Глобалниот трезор на сперма во Свалбард е еден вид на модерна Ноева арка, но со семе. Овој трезор служи како институција која во случај на најлошата катастрофа на Земјата, ќе ја зачува секоја култура од исчезнување.
Иако турнеја низ овој објект би била интересна, таму е не возможно да се отиде, бидејќи има силно обезбедување. Сепак, ако сакатеможете да погледне фотографии од внатрешноста на овој трезор.
13. Планината Ведер – Вирџинија, САД
Планината Ведер е едно од наобезбедуваните места на планетата, бидејќи служи како центар за итни операции во случај на спасување од катастрофа на важни владини претставници.
Па така Дик Чејни на 11 септември, бил испратен директно до оваа институција, со цел да се осигура неговата безбедност, по серијата настани од тој ден. Установата е изграден за време на Студената војна и се наоѓа на само неколку минути лет од Вашингтон. Не е возможно да се пријде на оваа институција затоа што е строго обезбедена.
12. Забранета зона Вумера – Австралија
Вумера е забранета област поради активности кои се случуваат во неа. Тоа е најголемиот воен полигон за обука на планетата. Доколку успеете некако да влезете во оваа област без одобрение на надлежните органи, го ризикуватевашиот живот, бидејќи целта на опремата во оваа област се тестира даго елиминира непријателот без опомена.
Овој воен полигон е од исклучителна значајност за националната безбедност на Австралија, како и фактот дека оваа област содржи многу неискористени ресурси од кои Австралија, еден ден би можела да има големи придобивки.

 
11. Џавари резерватот – Бразил
Резерватот е дел од бразилската прашума и е дом на една заедница на луѓе кои веќе долго време живеат во изолација од развиениот свет. Делот од дождовните шуми во кои тие живеат е толку зафрлен длабоко во шумите, што дури е открие неодамна, по сателитски фотографии кои покажале докази за човечката активност.
Владата одлучила да се заштити оваа област и луѓето кои живеат на површина од 77.700 квадратни километри. Ова значи дека, иако можеби ќе сакате, вие не можете да ја посетите оваа заедница.
10. Ареа51 – Невада, САД

Дискусии за тоа дали постојат вонземјани или не сè уште е во тек, особено поради постоење на места како Ареа51. Владата на САД со години се обидува да го негира постоењето на Ареа51, а од неодамна призна дека и покрај тоа што сè уште не признава дека оваа област има било каква врска со вонземјани и вонземска активност.
Што и да се случува таму, мора да има многу важно, бидејќи ниту во близина не може да се пристапи.
9. Островот Северен Сентинел – Андаманските Острови, Бенгалскиот Залив
Островот Северен Сентинел е еден од најубавите острови во Индискиот Океан, но лошата вест е што не можете да го посетите. Островот главно е покриен со густа шума и има неверојатни плажи, но проблемот е во луѓето кои го населуваат.
Доколку некој странец пријде, овие луѓе ќе се обидат да го убијат. Тие се целосно надвор од допирот на цивилизацијата, а се зборува дека тие дури и не знаат како да го користат огнот. Островот е под заштита на индиската влада, но и самото непријателството на локалното население е доволна причина за да не одите таму.
8. Дизниленд Клубот 33 – Њу Орлеанс, Соединетите Американски Држави
Клуб 33 е таен клуб во Дизниленд, за којби требало да знаат само неговите членови. Тој е отворен од страна на Волт Дизни во 1967 година со цел да се забавуваат инвеститорите, политичарите и познатите личности кои доаѓаат во Дизниленд.
Не е познато каде точно се наоѓа клубот, па дури и ако знаете каде се наоѓа, нема да бидете во можност да влезете без покана од клубот. Исто така, членарината за клубот чини 25.000 долари, додека нејзино годишно обновување чини $ 10.000, а за членство се чека дури 14 години. Без разлика колку и да звучи смешно, речиси е невозможно да се посети ова место.
 
7. Клубот на Вајт за господа – Англија

Клубот на Вајт е еден од најпознатите тајни клубови во Англија, и постои повеќе од 320 години. Тој е отворен само за елитни мажи и жени, а обичните луѓе дури и не можатниту да му пријдат на овој клуб. Единствениот член кој доброволно замина од членство во клубот е премиерот Дејвид Камерон, кој верува дека клубот не е во духот на неговите модерни конзервативни ставови.
Иако ова е клуб за господа, нормално е луѓето во него да се коцкаат и да пијат. До членството се доаѓа исто толку тешко како и до титулата на витез, што значи дека е речиси невозможно да влезете во клубот.
6. Соба 39 – Пјонгјанг, Северна Кореја
Речиси секоја влада во светот тајно прави нешто што не сака нејзиниот народ да го знае, а за тоа се грижат тајните организации. Таква тајна организација во Северна Кореја се вика Соба 39.
Се верува дека во оваа тајна установа во Пјонгјанг се врши фалсификување, производството и трговијата со дрога, како и меѓународни осигурителни измами и други нелегални активности. Бидејќи парите од средствата на овие нелегални активности одат за поддршка на нуклеарната програма, јасно е дека не сте добредојдениво оваа установа.

 
5. Межгорје – Башкортостан, Русија

Межгорје е град во Русија, кој беше затворен од страна на властите, но луѓе сè уште живеат таму, станува збор некоја тајна работа на владата. НАТО верува дека таму живеат главно работници кои работат на планината Јамантау, во нуклеарната установа за кој Русија сака да остане тајна.
Овој објект е изграден за време на Студената војна, а луѓето сè уште работат. Забрането е да се оди во овој град, но сепак сигурно се прашувате што ли се прави таму.
4. Суртрово островот- Исланд
Суртрово островот е еден остров, кој е формиран од страна на вулканска ерупција на 14 февруари 1963 година и се наоѓа недалеку од Исланд. Вулканот под островот продолжува да еруптира по три и пол години, па така сега островот е широк 1,4 квадратни километри, и покрај нејзината големина се намалува со ерозијата од брановите.
Островот изгледа како интересно место за експедицијата, но островот може да го посетат само некои научници кои ги проучуваат растенијата и животните како се однесуваат во оваа нова територија.
 
3. Пајн геп – Австралија

Пајн геп е таенистражувачки објект во Австралија воден од страна на австралиските и американските власти. Иако јавноста не знае многу за она што се случува во ППајн геп, се верува дека оваа институција има врска со американските воени летала.
Оваа таен објект е создаден во 1970 година, а австралиската влада не сака да зборува за нејзината улога во него. Областа се наоѓа далеку од цивилизацијата и првично е изградена како станица за сателитско следење.
Можно е од тоа место да се контролаат бројни американски шпионски сателити кои ја прислушуваат Азија. Непотребно е да се каже дека е невозможно да се стапе во оваа институција.
2. Припјат – Украина
Украина е една од земјите кои користеле нуклеарна енергија за мирољубиви активности, се додека немало несреќата во Чернобил. Припјат е модерен град, кој бил преполн со луѓе, пред катастрофата во Чернобил, по што станал само сенка од она што некогаш бил.
Денес, во Припјат е невозможно да одиме поради огромната радиоактивност, па дури и во околината ќе мора да прошетате со придружба на вооружени чувари.
1. Островот на змии – Бразил
И покрај тоа што постојат луѓе кои ќе се обидат да скротат змија, ретки се тие што нема да побегнат од неа или да се обидат да ја убијат доколку ја видат. Бидејќи ниту на змиите не им се допаѓаат луѓето, островот на змиите во Бразил е место каде што не би сакале да отидете.
Во согласност со неговото име островот е дом на повеќе од 4.000 видови на змии кои ловат птици и чиј отров може да стопи човечко месо и да убие човек за само неколку минути. Ако сакате да живеете, вие никогаш немада го посетите овој остров.Без разлика на тоа колку и да сте важна личност или пак богати, постојат места на кои никогаш нема да бидете во можност да отидете, едноставно зато

loading...
Loading...