Овошје кое не смеете да го користете во текот на менструалниот циклус

Во текот на менструалниот циклус, жените мора да водат грижат за своите физички активности, но и за исхраната.

Овошје кое не смеете да го користете во текот на менструалниот циклус

Иако докторите советуваат да внесувате што повеќе течности, посебно овошје и зеленчук, постои една намирница која би требало да ја избегнувате.

Порталот “Well + Good” пишува дека во периодот на менструацијата треба да заборавите на сите намирници кои го содржат ензимот наречен бромелаин кој е познат по тоа што ја поттикнува циркулацијата на крвта

Едно од овошјата кое содржи високо ниво на бромелаин е ананасот, кој кај жените предизвикува зголемена продукција на белите и црвените крвни зрнца, поради што може да доведе до појава на сериозно крварење. Освен тоа, ензимот може да предизвика лупење на слузницата на матката.

Во екстремни случаи, високото ниво на овој ензим кај трудниците може да предизвика и спонтан абортус. Поради тоа се советува веднаш по почетокот на бременоста да се исфрли ананасот од исхраната.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.