Последни вести

Занимливости

NASA ја пронајде најдалечната галаксија до сега

На оваа слика, далечната галаксија е претставена како што изгледала пред 13.3 милијарди години. Се работи за феноменална слика за почетоците на нашиот универзум, со оглед на тоа што се верува […]

Економија

Отпис на грчкиот долг само во екстремен случај

Владите на 17 држави членки на еврозоната би можеле да го отпишат делот од долгот на Грција „само во екстремни околности“, изјави во понеделникот шефот на Европскиот стабилизациски механизам (ЕСМ), […]

Технологија

HTC нема да го остави Android

По договорот за патентите со Apple, официјалните лица на HTC изјавија дека нивната поврзаност со оперативниот систем на Google, Android, нема да прекине.  Двете компании потпишаа договор во траење од […]

Вести

Пожар ја затвори железницата во Стокхолм

Пожар што избувнал во еден од вагоните на железницата во Стокхолм го запрел сообраќајот во центарот на шведската престолнина, во неделата попладне, јавуваат шведските медиуми. Службите за итна помош биле […]

Економија

Синдикатите ја спасуваат шведската авионска компанија САС од банкрот

Претставници на Scandinavian Airlines се сретнаа со претставници на седум од осум синдикати доцна во неделата со кои потпишаа нов колективен договор со цел да се спаси компанијата од банкрот. […]

Вести

Обама во Мјанмар

Американскиот претседател допатува во понеделникот во куса посета на Мјанмар, со што стана првиот американски претседател, кој додека е на функција ја посетил оваа држава, што порано се нарекуваше Бурма. […]

Сцена

Ријана си заработи казна од 200.000 фунти

Откако ја започна нејзината “777” турнеја, Ријана на неколку наврати е повеќе пати казнета заради доцнењето на нејзиниот приватен авион, пришто нејзиното неорганизирано и недолично однесување и донесе загуба од […]

Регион

Автомобил излетал на автобуска постојка, седум повредени

Седум лица, меѓу кои и едно осумгодишно дете, се повредени во понеделникот изутрина во српскиот град Крагуевац, откако на нив налетал автомобил. Незгодата се случила на автобуска постојка, кога автомобил […]