Палачинки со 1000 дупчиња…Рецепт за марокански палачинки

Палачинки со 1000 дупчиња…Рецепт за марокански палачинкиСостојки:
1 чаша = 250 мл
1 чаша ситен беби гриз
½ чаша брашно – 100 гр
2 чаши топла вода
1 лажица прашок за пециво
1 лажица шеќер
прстофат сол
Подготовка:
Сите суви состојки ставете ги во блендер, прелијте со топла вода и матете околу 5 минути.
Смесата претурете ја во сад, покријте и оставете да стои 60 минути.
Тавата премачкајте ја со путер, прелијте околу ½ дл од смесата и печете на тивок оган околу 2-3 минути. На површина на тестото најпрво ќе се создадат меурчиња, а потоа мали дупчиња. Палачинката е печена кога површината е сува. Другата страна од палачинката не се пече.
Палачинките редете ги на кујнска крпа. Послужете ги прелиени со мед.
Количината е доволна за 15 палачинки во размер од 15 см.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
1 чаша = 250 мл
1 чаша ситен беби гриз
½ чаша брашно – 100 гр
2 чаши топла

Пронајдете не на следниве мрежи: